Sürdürülebilir marka ALGI’sı yaratmak

Sürdürülebilir marka ALGI’sı yaratmak

[vc_row][vc_column][vc_column_text]İş dünyası değişiyor. Günümüzde markaların en önemli kaldıracı sürdürülebilir marka stratejileridir. Bu stratejilerin başarılı yönetimi de beraberinde gelmelidir. ALGI (www.algigrup.com.tr) olarak kurulduğumuzdan beri geleceğe köprü oluşturarak tüm paydaşlarımız ile daha anlamlı marka değerleri sunmaya çalışıyoruz. Hedeflerimiz ile yeni başarılı iş modelleri geliştirip uygulamaya çalışarak, danışanlarımızın beklentilerini karşılamak için önemli bir değişime liderlik yapmaya gayret ediyoruz. Başarılı çalışmaların tüm markalara örnek olarak paylaşılması ile değişimin ivme kazanacağına inanıyoruz. Geleceği kurtarmak ve bir sonraki adımda onu tüm alanlara yaymanın yolu sürdürülebilirlikten geçiyor bunu biliyoruz ve inanıyoruz.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”8564″ img_size=”large”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Her marka kurumun, insanların birer canlı yansıması olduğunu kabullenmek hiç de zor olmasa gerek. Her yıl ülkede hem bu topraklara hemde dünyaya iyi bir gelecek bırakmayı amaçlayan bu amacıyla da markasına değer katan kişilerin/ kurumların imzası olacak.

Özel eğitim sektöründe, sürdürülebilir markalar projelerini markalarının kimlik parçaları haline getirdikleri sürece gelecekte özel gereksinimli çocuklara, ailelerine ve onlardan etkilenenlere güzel bir hayat sunuyor olacaklar.[/vc_column_text][vc_column_text]Günümüzde işletmelerin toplumun sorunlarına duyarlı ve çözüm üreten kurumlar olarak faaliyet göstermeleri beklenmektedir. İşletmelerin sosyal sorumluluk projelerinde yer alması tüketiciler için onları tercih edilebilir kılacaktır. Sürdürülebilirlik ve kurumsal sosyal sorumluluk birbirini tamamlayan kavramlardır. Kurumsal sosyal sorumluluk, kurumsal sürdürülebilirliğin başarılmasında önemli rol oynamaktadır. Kurumsal sosyal sorumluluk sadece yasadığımız fiziki çevre ve onun sorunlarına yönelik çalışmalardan değil, dünyanın her hangi bir yerinde yaşanan ve toplumu ilgilendiren her türlü soruna karşı kurumların sergilemesi gerektiği duruş olarak görülmelidir.[/vc_column_text][vc_column_text]ALGI AKADEMİ (www.algiakademi.com) sürekli eğitim birimimiz, özel gereksinimli çocuk ailelerini, bakıcılarını, eğitimcilerini bilgilendiriyor ve böylelikle kendilerini güvende hissetmelerini sağlıyor. Bir yandan içlerinde gizli kalan özel eğitimci ruhlarını harekete geçirerek, kendi seanslarını yapmalarını, kendi ayakları üzerinde durmalarını, çocuklarına ve ailelerine destek olmaları için onları güçlendiriyor.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Yine ALGI AKADEMİ organizasyonuyla sektör sohbetleri başlığı altında yürüttüğümüz etkinliklerde, sadece şirket çalışanlarımızla çeşitli uzmanları bir araya getiriyoruz. Onların hayata bakış açılarını değiştirip, vizyonlarını geliştirmeye çalışıyoruz. Böylelikle personel sirkülasyonunu kontrol altında tutmayı hedefliyoruz.

Kurulduğumuzdan beri AR-GE birimimiz olan ALGI ABA TERAPİ ( www.algiaba.com.tr ) erken destek eğitim biriminde, dünya kalitesinde özel eğitimi ülkemize kazandırmak için çeşitli yolları deneyerek en doğru eğitim öğretim metodunu kullanmaya çalışıyoruz. Takvim yaşı ile gelişim yaşını eşitlemeye çalıştığımız özel gereksinimli çocuk sayısını arttırmak ve onların topluma kazandırılmasına şahitlik etmek en önemli gayelerimizden. Böylelikle devletimizin sırtındaki ekonomik anlamdaki engellilik yükünün azalmasında da katkımızın olmasını bilmek gurur verici. Bu vaka öykülerini 7 dokunuş ismini verdiğimiz söyleşilerle halkımızla paylaşıyoruz

ALGI için paydaş katılımı sürdürebilirlik stratejisinin en önemli alanları arasında yer alıyor. İş modelinin temelinde danışan memnuniyeti yer alıyor. Danışan memnuniyetinin sağlanması için de çalışan mutluluğunun şart olduğu düşünülüyor. Şirket çalışanlarının mutluluk oranını düzenli anketlerle ölçümlüyoruz, onlarla belirli periyotlarda yüz yüze görüşmeler yaparak güçlü alanlarını ve gelişmesi gereken alanlarını belirliyoruz. Bu kapsamda Baltaş Yönetim Eğitim ve Danışmanlık Merkezi ile çalışanların gelişimine katkı sağlamak için eğitimler düzenliyoruz. Üst yönetime yönelik olarak liderlik gelişim programları yürütüyor ve yönetici koçluğu programlarından faydalanıyoruz.[/vc_column_text][vc_column_text]ALGI çalışanları iş ve hayatlarında bazı sorumlulukları yerine getirmek için çaba gösteriyor.

  • Asansör kullanımını azaltmak.
  • Çıktı alınan kağıdın her iki yüzeyini de kullanmak.
  • Normal pil yerine şarj edilebilir pili her alanda kullanmak.
  • Molalarda klimaları kapatmak.
  • Gereksiz yanan ışıkları söndürmek.
  • Kağıt havlu kullanımını azaltmak.
  • Gereksiz sifon çekimi ile birlikte su tüketimini azaltmak.

Toplumsal değişim ve dönüşümün öncüsü hedefiyle kurduğumuz Özel Çocuklar Eğitim ve Dayanışma Derneği (ÖÇED) (www.oced.org.tr) çatısı altında başta özel gereksinimli çocuklar (otizm, down sendromu, dil ve konuşma bozuklukları, sosyal gelişim bozuklukları, zihinsel engellilik vb.) ve anneleri olmak üzere sosyal ihtiyaç haritamızın öncelikli kesimleri için önemli sosyal yatırımlar yapmaya gayret ediyoruz.

Özellikle kurumsal sosyal sorumluluk alanında yaptığımız yatırımlar insan hayatına değdiğimiz yaşam biçimlerini iyileştirdiğimiz ve ihtiyaç sahibi kesimlerle buluşmamız nedeniyle bizim için ayrı bir önem ve anlam taşıyor.

Her yıl belirli aylarda Özel Çocuklar Eğitim ve Dayanışma Derneği kanalıyla bulunan ihtiyaç sahibi özel gereksinimli çocuk ailelerine giyecek, yiyecek, eğitim yardımları ulaştırıyoruz.

Türkiye İstatistik Enstitüsünün yürüttüğü Özürlüler araştırması sonuçlarına göre ülkemizdeki engelli bireylerin toplam nüfusa oranı yaklaşık %12 ‘lik bir orana denk geliyor. Bu vatandaşlarımız pek çok hizmet ve olanağa erişemiyor, dolayısıyla toplumsal yaşamın eğitimin ve üretimin dışında kalıyorlar. Bu önemli toplumsal soruna çözüm üretmek amacıyla bir takım projeleri hayata geçirmek için ekipler kuruyoruz. Her yıl düzenli piknik organizasyonları ile ailelerimizin sosyalleşmelerini sağlıyoruz. Sadece özel gereksinimli çocuklarının ve kendilerinin izleyecekleri sahne gösterileri ve tiyatrolar organize ediyoruz. Onlara hastane raporları sürecinde eşlik ederek kolaylık yaşamalarını sağlıyoruz.

ÖÇED olarak “Türkiye’nin ilk ve tek özel eğitim konulu e-dergi” ‘sini çıkarmaktan (www.oced.org.tr/kategori/e-dergi/) ayrıca mutlu ve kıvançlıyız. Henüz 9 sayı olmasıyla beraber heyecanı hala çok taze. Özel çocukların “hasta” yerine “farklı” oldukları görüşünü toplumun tüm katmanlarına yaymak mottosuyla yolumuza devam edeceğiz.

Yine ÖÇED olarak 1. Uluslararası Uygulamalı Davranış Analizi Konferansı Türkiye 2018 ‘i (kısaca ABA Konferans diyoruz ) (www.abakonferans.org) 22-23 eylül 2018 ‘de Haliç Kongre Merkezi’nde yapmış olmaktan son derece gururluyuz. Her yıl bir uluslararası

konferansın yapılmasını planlamaktayız. Özel Eğitim Sektörü paydaşı olan her alan, kendi içinde guruplaşmaya ve birbiri ile iletişimini kesmeye başladı. Bence bu durum, günümüzün toplumsal sorunu. ABA Konferans hareketiyle, paydaşları bir araya toplamayı, mesafeleri ortadan kaldırmayı, iletişimi güçlendirerek, özel eğitim alanında ülkemizin örnek bir dünya ülkesi olmasını hedefliyoruz.

PERTEVNİYAL LİSESİ, 5 FEN B sınıfı, 6448 numaralı ve 1995 yılı mezunu olarak buradan dergimiz kanalıyla sizlere sesleniyor olmanın, ayrıca gururunu yaşıyorum.
Hepinizi saygıyla ve sevgiyle selamlıyorum.

KAYNAKÇA:

TÜRKİYE SÜRDÜRÜLEBİLİR MARKALAR YILLIĞI-2016
BRAND MAP DERGİSİ-2017
SELİM PARLAK www.selimparlak.com.tr
ALGI GRUP DİREKTÖRÜ www.algigrup.com.tr
ÖZEL ÇOCUKLAR EĞİTİM VE DAYANIŞMA DERNEĞİ KURUCUSU www.oced.org.tr[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]