1. Uluslararası Uygulamalı Davranış Analizi Konferansı Türkiye Selim PARLAK Açılış Konuşması

Protokolün saygıdeğer konukları, değerli misafirler,
1.Uluslararası uygulamalı davranış analizi konferansı Türkiye ye hepiniz hoş geldiniz.
Öncelikle belirtmek isterim ki buradan çok güzel görünüyorsunuz.
Bu konferans aynı zamanda hayal et, planla, gerçekleştir ilkesinin somut bir örneğidir.
İşte Bugün bir hayalin daha gerçekleşmesine hep birlikte tanık oluyoruz.
Yaklaşık 3 yıllık planlı çalışmanın sonucunda, burada karşınızdayız. Bunu gerçekleştirmek gerçekten zor oldu, ama oldu.

1.uluslararası uygulamalı davranış analizi konferansının özel eğitim alanında ülkemizde bir boşluğu doldurup birleştirici olmasını, sektörlerarası iletişim köprülerinin kurulmasını ve farklı fikirlere yön vermesini, Disiplinler arası çalışmalara ilham kaynağı olacak buluşmalara vesile olmasını diliyorum.

Bugün burada, istanbul haliç kongre merkezinde 2 gün boyunca çok önemli bilgilerin paylaşılacağı oturumlar gerçekleşecek. Ben de en az sizin kadar sabırsızlanıyorum. 30 dan fazla konuşmacı dinleyeceğiz ve 4 ülke modeline değineceğiz. Tüm bunları tek bir çatı altında izlemek eminim size keyifli iki gün yaşatacaktır.

Sevgili misafirler, özel eğitim alanında son 10 yılda önemli gelişmeler olsa da , hala Amerika ve Avrupa’daki bazı ülkelerin bu alandaki başarılarına ulaşmakta zorlanıyoruz. Bunun sebeplerinden birisi, özel eğitimi milli eğitim amaçlarının kapsamına bizden çok uzun süre önce almalarıdır

Özel eğitim kurumları gerek kamuda gerek özel sektörde iyi örnekleri araştırarak, ülkemizdeki eğitim sistemi içinde yerini almasına öncülük etmek zorundadır. Gerekirse özel eğitim yaklaşımları içinde iyi örnekleri gidip yerinde gözlemleyip, eğitimcilerin yetiştirilmesine destek olmalıyız. Biz bu amaçla yolumuzu çizdik ve şimdi karşınızdayız.

Önümüzdeki iki günün sonunda değerlendirmelerimizi yaptıktan sonra 2. Aba konferansını yakın zamanda planlamak için adımlar atacağımızın haberini şimdiden paylaşabilirim, 2020 mart veya mayıs ayı için şimdiden organizasyon planlarımızı yapıyoruz.

Tüm bunları planlamak önemli bir takımın parçası olmakla gerçekleşiyor. Takımımız ince nakış işler gibi en küçük ayrıntısına kadar düşünüp çalıştı. Onların öncelikle gönülden destekleri olmasa bunu yapamazdık.

Başta eşim Esra’ya, oğlum Celal Arat’a, ortağım Parin&Garbis Yakupyana, supervizörümüz Nükte Altıkulaça, koordinatörlerimize, asistanlarımıza, eğitimcilerimize, yardımcı arkadaşlarımıza, değerli sponsorlarımıza, organizasyonun planlanmasında çözüm ortağımız olan SERENAS’a, sosyal medyada her gün paylaşımlarımızı takip ederek destekleyen dostlarımızın hepsine ayrı ayrı teşekkürü bir borç bilirim. Hepsinin emekleri ile şu an karşınızdayım. Bu zor ve yoğun dönemde arkamda desteklerini hissetmek bana hep güç verdi.

Tabii ki varlığıyla bu organizasyonun içeriğini tamamlayan çok değerli kişiler var. Bu organizasyona ilk davet ettiğim günden beri bana ve ekibime güvenerek davetimi kabul eden tüm konuşmacı ve moderatörleri bir kez birlikte alkışlayalım istiyorum. Onlara kolaylıklar diliyorum

Onları dinledikten sonra buradan cebimize koyduğumuz önemli kazanımların çalışmalarımıza yansıyacağına eminim.

Konuşmamı sonlandırmadan önce şunu belirtmeliyim ki Ülkemizde dünya standartlarında özel eğitim kalitesini yakalamak için var gücümüzle çaba gösterip gereken her an tazelenmeye açık olarak çalışmalarımıza devam edeceğimize inanıyorum.

Unutmadan Sosyal medya çalışmalarımızı takip eden ekibimizin bir notunu da eklemek isterim; #abakonferans trend topic yapmak için parmakları çalıştıralım ☺

Herkesi sevgi ve saygıyla selamlıyor, keyifli 2 gün diliyorum.

Kaynak: ÖÇED’nin Otizm Profesyonelleri Bilim Etrafında Buluştu makalesinden alınmıştır